Reklama

Na ul. Poznańskiej w Pleszewie będą duże zmiany od roku 2022? W planie "wypchnięcie" samochodów z chodnika [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 8 gru 2021 13:22
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2022 roku na ul. Poznańskiej w Pleszewie mogą nastąpić duże zmiany. W planie są m.in. nowe wyniesione przejścia dla pieszych – oraz „wypchnięcie” samochodów z chodnika w stronę ulicy.

Niemal trzy godziny trwało dzisiejsze spotkanie w sprawie studium transportowego dla Miasta Pleszewa. Obszerna dyskusja dotyczyła wielu rozwiązań, które docelowo mogłyby usprawnić ruch w mieście i uczynić je bardziej przyjaznym dla rowerzystów i pieszych ale – przede wszystkim – zwiększyć bezpieczeństwo tych najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego. A warto zaznaczyć, że ulic – uznawanych za niebezpieczne – nie brakuje.

Niebezpieczne ulice: Kaliska i Poznańska w Pleszewie

Wśród niech najczęściej wymieniane są dwie znajdujące się w centrum – czyli ul. Kaliska i Poznańska. Dlatego ich temat zajął część dzisiejszej dyskusji. Jak podkreślali obecni na spotkaniu radni – nie brakuje tutaj niebezpiecznych sytuacji.

Renata Garsztka przypominała m.in. niedawne groźne wypadki na ul. Kaliskiej. Temat był szeroko omawiany także na komisji bezpieczeństwa, której jest przewodniczącą. Apelowano m.in. o interaktywne przejścia dla pieszych czy inne rozwiązania, która pozwolą poprawić bezpieczeństwo.

O sprawie mówiła także – po raz kolejny – radna Elżbieta Hyla.

– Osobiście idąc z dwójką małych dzieci mam obawy, czy samochód nie znajdzie się na chwilę na chodniku – komentowała dziś wprost.

Jak zaznacza, wspomniane dwie ulice kwalifikowałyby się – zgodnie z różnymi zaleceniami omawianego dziś studium – do zrobienia ich np. jednokierunkowymi.

– Ruch nie byłby przez to ograniczony – zaznacza radna, podkreślając jednak w swej wypowiedzi, by wszelkie zmiany wprowadzane w mieście – nie miały charakteru rewolucji, ale ewolucji.

– Te dwie ulice uważam jednak za priorytetowe – w kontekście zmian – zaznaczała Elżbieta Hyla.

Będą zmiany na Poznańskiej w roku 2022 w Pleszewie?

Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak odpowiada, że plan – i to już na rok najbliższy – jest. Droga należy do powiatu, jednak dyskusje na ten temat już się odbywały w gronie samorządowców.

Nowe przejścia na ul. Poznańskiej w Pleszewie

– Jestem po rozmowie z panem starostą, są w planie dwa wyniesione przejścia dla pieszych na ul. Poznańskiej – przed Rynkiem oraz ul. Łąkową – mówi Arkadiusz Ptak.

To nie wszystko. W planie jest także poszerzenia miejsca dla pieszych.

"Wypchnięcie" aut z chodnika na ul. Poznańskiej w Pleszewie

– Chodzi o „wypchnięcie” znaczne samochodów z chodnika na ul. Poznańską. Nie może być tak, że wąski chodnik jest dzielony jeszcze z samochodem, przez co nie może przejechać matka z wózkiem – mówi Arkadiusz Ptak.

Jak dodaje, wspomniane dwa proste rozwiązania – być może pozwolą uspokoić ruch, który dziś jest tam spory.

Większe zmiany – możliwe są jednak dopiero po długofalowych rozwiązaniach. 

- Mówimy o rozwiązaniach, które wdrażane mają być nie w rok czy dwa, ale w kontekście dziesięcioleci - zaznaczał dziś Arkadiusz Ptak.

Na koniec warto zaznaczyć, że - według policyjnych statystyk - tylko na ul. Poznańskiej doszło w tym roku (stan na 5 grudnia) do dwóch wypadków oraz 14 kolizji.

WIĘCEJ O DZISIEJSZYM SPOTKANIU W SPRAWIE STUDIUM TRANSPORTOWEGO I MOŻLIWYCH W PRZYSZŁOŚCI POWAŻNIEJSZYCH ZMIANACH PRZECZYTASZ WKRÓTCE W PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 miesiące temu | ocena +2 / -1

    Chodziarz

    A na Maliniu przy blokach są chodniki a na chodnikach na całej szerokości zaparkowywane są auta ,choć parkingi są i to b.duzo a matka z wózkiem musi wtedy je ominąć i jechać s osą czy to jest normalne ? Czy nikt tego nie widzi ?

  • 2 miesiące temu | ocena +3 / -1

    Grześ

    Czym w się zajmujecie drogi Burmistrzu i rado? Co to znaczy wypchnięcie aut na ulicę czy zwężenie ulic. Naprawdę nie ma innych spraw mądrzejszych i rewolucyjnych? Tak wam się nudzi? Jakieś studium transportowe wymyślacie? Może warto by było np. Ważne urzędy miasta rozlokować w różnych częściach miasta stąd też każdy podążałby z konkretną sprawą w k... Rozwiń